AROMATERAPIE

Základní pravidlo pro aromaterapii: do nosných olejů přimícháme jen poloviční množství kapek, než máme mililitrů nosného oleje (např. na 10ml nosného oleje dáme 5 kapek éterické silice). Pro děti či oslabené osoby je možné uvedené množství kapek ještě snížit. 
Nosné oleje mohou být nanášeny přímo na pokožku. Éterické silice většinou není možné použít k přímého styku s pokožkou, proto se mísí s nosnými oleji. Na pokožku se smí nanášet pouze např.levandulová silice, tea tree nebo okurková.
Co jsou éterické oleje, nebo jinak taky nazývané éterické silice?
Na výrobu asi jedné kapky silice je třeba 1 kg bylin. Jedná se o vysoce koncetrovaný výtažek získaný destilací, lisováním nebo louhovaním.
Co jsou nosné, tzv. panenské oleje?
Jedná se o oleje získané z olejnatých rostlin, panenské se jim říká proto, že se získávají z prvního lisování za studena. Používají se na rozpouštění éterických silic, proto se nazývají nosné oleje. Nosné oleje se mohou použít přímo na pokožku.
 
Masážní olej proti stresu z rozmarýny, grepu a růžové palmy (palmarose)
Přidejte 15 kapek grepové éterické silice, 7 kapek rozmarýnové a 5 kapek palmarose do 50 ml nosného oleje (slunečnicový, pupalkový, olivový, dýňový, okurkový, meruňkový, makadamiový, pupalkový, mandlový, jojobový, kokosový, sezamový, ricínový...). Pokud byste chtěli směs inhalovat, nakapejte olej se silicí na vatový tampon.
 
Dezinfekce a hojení ran
K dezinfekci a hojení ran se používá nejčastěji levandulová silice nebo také tea tree silice. Užívá se na odřeniny, říznutí apod, nepálí, ale dezinfikuje. Podporuje a urychluje hojení, nahrazuje běžně používanou dezinfekci -  kysličník. 
 
Bolest a křeče v nohách
10 kapek rozmarýnové silice, 5 kapek levandule, 10 kapek majoránkové silice, 5 kapek gerania - vše přidejte do 60 ml nosného oleje a použijte k lehké masáži nohou. 
 
Nachlazení, viróza
Na polštářek nebo vatový tampon nakapejte několik kapek eukalyptové silice. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty a zároveň je dezinfikuje. Při použití v aromalampičce ale rychle vytéká. Do aromalampy je proto vhodnější použít kombinaci tymiánu s citronem, nebo pomerančem. Tymián pomáhá likvidovat bacily i viry, které jsou v místnosti.
 
Proti celulitidě
Použíje se 8 kapek éterické silice z fenyklu, 10 kapek éterické silice z citrónu a 12 kapek silice grepové, přidá se do 60 ml nosného oleje. Uvedenou směsí se masíruje postižená pokožka, která se tak prokrví. Do vany pak můžete přidat mléko smíchané se 4 kapkami pačuli a 8 kapkamai šalvěje lékařské.
 
Partnerské masáže
Do nosných olejů přidejte geranium, ylang-ylang a jasmín.
 
Masážní olej pro miminka, aby dobře spala
Do 50 ml nosného oleje přidejte 5 kapek mandarinkové silice, 10 kapek palmorůžové silice a 7 kapek silice heřmánku římského.
 
 
 
 

 

PAMPELIŠKOVÝ MED

365 kvítků pampelišek

2 litry vody
2 celé omyté chemicky neošetřené citróny
2 kg pískového cukru

 

Omyté pampeliškové květy vložíme do většího hrnce (4 litry) a přelijeme je 2 litry vody. Poté přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Vše necháme do 2.dne vylouhovat. Druhý den květy vymačkáme nejlépe přes čisté plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájený citrón zbavený pecek a cukr. Přivedeme k varu za občasného míchání novou vařečkou. Necháme vychladnout a opět přivedeme k varu a opět necháme vystydnout, tak dlouho, dokud není med dostatečně hustý. Horký med plníme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme.

Pokud budete med vařit dlouho, například jak se doporučuje v jiných receptech až 1 a půl hodinu, tak vám med sice krásně zhoustne, ale ztratí se mnoho účinných látek. Lepší je k varu pouze přivést a rychle vypnout, nechat zchladit a vše opakovat.

Podobným způsobem můžete připravit sirup či med z třezalky, jitrocele, lípy, květů černého bezu a podobně.

Dobrý tip: Pampelišky sbírejte až 3.sluneční den (kdy nepršelo), jinak budou mít málo pylu a med bude řídký!!!

PAMPELIŠKOVÝ MED - VARIANTA S MEDEM

400 kvítků pampelišek

2 citróny

600 g medu (od včelaře, ne ze supermarketu)

3 litry vody

Při přípravě postupujte stejně jako u varianty s cukrem

 

RECEPT NA SEDMIKRÁSKOVÝ MED

1000 kvítků SEDMIKRÁSEK

2 litry vody
2 celé omyté chemicky neošetřené citróny
2 kg pískového cukru

 

Sedmikráskové květy vložíme do většího hrnce (4 litry) a přelijeme je 2 litry vody. Poté přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Vše necháme do 2.dne vylouhovat. Druhý den květy vymačkáme nejlépe přes čisté plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájený citrón zbavený pecek a cukr. Přivedeme k varu za občasného míchání novou vařečkou. Necháme vychladnout a opět přivedeme k varu a opět necháme vystydnout, tak dlouho, dokud není med dostatečně hustý. Horký med plníme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme.

Pokud budete med vařit dlouho, například jak se doporučuje v jiných receptech až 1 a půl hodinu, tak vám med sice krásně zhoustne, ale ztratí se mnoho účinných látek. Lepší je k varu pouze přivést a rychle vypnout, nechat zchladit a vše opakovat.

Podobným způsobem můžete připravit sirup či med z třezalky, jitrocele, lípy, květů černého bezu, pampelišek (nasbírá se 365 květů) a podobně.

Dobrý tip:  Sedmikrásky sbírejte až 3.sluneční den (kdy nepršelo), jinak budou mít málo pylu a med bude řídký!!!

 

DOMÁCÍ SIRUP NA KAŠEL, ODHLENĚNÍ, POSÍLENÍ IMUNITY, NESPAVOST...

Sirup si vyrobíte jednodušše sami doma, potřebujete buď jednotlivé sušené bylinky (mateřídouška, jitrocel, echinacea, kozlík, meduňka apod. - více info o bylinkách najdete zde)

Sušené bylinky koupíte zde: PRODEJ SUŠENÝCH BYLINEK - BYLINÁŘSTVÍ MAYA

nebo si můžete pořídit již hotové bylinkové směsi na daný problém a z nich si sirup podle následujícího receptu připravit. Bylinkové směsi najdete zde

TIPY NA JEDNOTLIVÉ SIRUPY NAJDETE ZDE

 

RECEPT NA VÝROBU BYLINKOVÉHO SIRUPU:

 200g sušených bylinek nebo jednu připravenou 200g bylinkovou směs 

1 kg cukru

1 l studené vody

1 citrón (bez chemického ošetření, nebo ho umyjte důkladně octem)


Bylinky přelijte studenou vodou, přidejte nakrájený citron a nechte louhovat přes noc. Druhý den sceďte. Potom přidejte cukr, počítejte na 1 litr vody asi 1kg cukru. Přiveďte k varu a ihned odstavte, nevařte, pokud je sirup dost hustý, ihned slijte do sklenic a uchovejte v temnu. Po otevření uchovejte v ledničce. Pokud je sirup málo hustý, nechte ho vychladnout a pak opět přiveďte k varu. Můžete tento postup několikrát opakovat, případně přidat trošku cukru, aby sirup byl opravdu hustý. Držím palce, ať se dílo podaří :)